ORATORIUM BACHLEDOWIAŃSKIE "RÓWNOJ KU GÓRZE"

Druga rocznica beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego  przypada na 2023 rok.  Chcieliśmy to uczcić w wyjątkowy sposób - przygotowując wielkie, plenerowe, multimedialne widowisko poświęcone Prymasowi. 

Widowisko odbyło się 14 sierpnia w wyjątkowym miejscu, którego historia związana jest z postacią Stefana Wyszyńskiego - na polanie Bachledówki na Podhalu. 

W miejscowym kościółku czczona jest Matka Boska Częstochowska, której wizerunkiem – podobnie jak na Jasnej Górze – opiekują się Ojcowie Paulini z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. 

Do tutejszego domu rekolekcyjnego przyjeżdżał Prymas na wakacje w latach 1967–1973. Na Bachledówce odpoczywał, modlił się i omawiał najważniejsze sprawy Kościoła i Polski z odwiedzającym te strony kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II.

 Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice, w czasie których tańczyli i śpiewali dla Prymasa, a on głosił zgromadzonym Słowo Boże. 

Muzyczną warstwę widowiska wypełniło Oratorium „Równoj ku Górze”, wyjątkowy utwór przygotowany w oparciu o nauczanie Stefana Wyszyńskiego.

Autorką tekstów jest Zofia Truty, świadek obecności Prymasa w Bachledówce, poetka regionalna, góralka. 

W złożonym z 10 części utworze cytaty z kazań i rozważań Prymasa przeplatane są pieśniami, które stanowią liryczną interpretację jego myśli. 

Muzykę skomponował znany  kompozytor muzyki filmowej, Bartłomiej Gliniak.

Struktura oratorium opiera się na dwugłosie: współbrzmieniu muzyki góralskiej i klasycznej, jakby dialogu dwóch wrażliwości muzycznych. 

Część góralską wykonali, w gwarze podhalańskiej, członkowie tradycyjnych zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, kapela Krzysztofa Czecha i zespół Haniańczyków grających na trombitach oraz wybitni soliści: Bracia Golec, Edyta Golec, Krzysztof Cugowski, Sebastian Karpiel-Bułecka, Halina Mlynkova, Roxie Węgiel, Andrzej Lampert,zespół Jedla, Sylwia Banasik-Smulska oraz Emil Ławecki. 

Atmosferę górskiego piękna i wyrazistości dodają regionalne instrumenty: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Klasyczne elementy oratorium „Równoj ku Górze” zostały wykonane przez Orkiestrę Akademii Bethovenowskiej z towarzyszeniem Scholi Ojców Paulinów. 

Program dostał I Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego. Statuetka św. Maksymiliana Kolbego Festiwalu KSF Niepokalana za prace o nauczaniu Papieża Jana Pawła II i Prymasa St. Wyszyńskiego za program telewizyjny. 

073
075
078
079
083
097
099
110
113
119
127
128
132
133
135
138
145
155
156
161
167
168
176
180
185
198
206
208

Pomysłodawca: Jan Mrowca 

Scenariusz i reżyseria: Halina Przebinda 

Scenografia: Anna Mioduszewska